Bezmaksas informatīvais tālrunis:80 700 008

Publikācijas

Ceraukste Agro – pirmā ferma Baltijā ar inovatīvu meklēšanās noteikšanas sistēmu govīm piesietās turēšanas apstākļos

Bauskas novada piena ražošanas saimniecībā SIA Ceraukstes Agro uzstādīta Baltijā pirmā automatizētā bezvadu sistēma govju meklēšanās noteikšanai piesietās turēšanas apstākļos. Inovatīvās sistēmas ierīkošana paredz samazināt izdevumus, kas saistīti ar laicīgi nepamanītu govs gatavību tikt apsēklotai, kā arī palielināt izslaukumu.

Zīmola Afimilk jaunāko izgudrojumu AfiAct II raksturo nepārtraukta datu savākšana un apsēklojamo govju sarakstu veidošana pēc patentēta analīzes algoritma. Pedometri, kas aplikti govīm ap kāju, darbojas gan kā identifikatori, gan kā govju uzvedības rādītāji un aktivitāšu mērītāji precīzai meklēšanās noteikšanai. Iekārta grafiski attēlo govju optimālo apsēklošanas brīdi, lai atvieglotu darbu mākslīgās apsēklošanas speciālistam. Ja govij tūlīt pēc atnešanās uz kājas uzliek pedometru, ir iespējams kontrolēt dzīvnieka veselības stāvokli: vai ir pietiekami aktīvs jeb daudz guļ.

Telēm, kuras parasti tur atstatu no pamatganāmpulka tiek izveidota vienota pārraudzība ar slaucamām govīm, kas nodrošina iespēju attālināti saņemt datus no mītnes uz viedtālruni vai planšetdatoru ar Wi – fi savienojumu.

Saimniecības Ceraukstes Agro īpašnieks Andis Maskalis atzīst, ka pirmajās 100 dienās pēc atnešanās govīm ir visaugstākais izslaukums, kas pakāpeniski krītas. Jo vēlāk govi apsēklo, jo garāks ir zema izslaukuma periods. Ja govi apsēklo optimālajā laikā, tad maksimāli saīsinās zemas ražības periods”.

Ar AfiAct II sistēmas palīdzību ir iespējams samazināt servis periodu par 15 un vairāk dienām, atkarībā no ganāmpulka stāvokļa. Katra diena, kad govs nav grūsna, saimniekam vidēji izmaksā 5 eiro, bet jaunais risinājums ļauj viena cikla ietvaros ieekonomēt aptuveni 100 eiro uz katru dzīvnieku.

Zīmola Afimilk pārstāvja Latvijā kompānijas Dimela Veta Latvija speciāliste Indra Botore prognozē, ka 30 govju ganāmpulkā sistēma var atmaksāties 3 – 4 gadu laikā, bet šajā konkrētajā – 70 slaucamu govju ganāmpulkā sistēma atmaksāsies jau 18 mēnešu laikā.

Latvijas zemnieku saimniecība Ceraukstes Agro ir pirmā ferma Baltijā un piektā Eiropā, kur pēdējo 6 mēnešu laikā ir uzstādīts Izraēlas zīmola Afimilk jaunākais izgudrojums AfiAct II govīm piesietās turēšanas apstākļos. AfiAct II ir novitāte, kas piemērota jebkura veida ganāmpulka pārraudzībai, bet radīta ar mērķi palīdzēt galvenokārt to dzīvnieku īpašniekiem, kuri izmanto piesietās turēšanas paņēmienu, kur govju meklēšanās periodam raksturīgo paaugstināto aktivitāti noteikt vizuāli ir sarežģīti.